Specialisto patarimai Specialisto patarimai Kaip valyti ir atnaujinti antikinius daiktus?

Kaip valyti ir atnaujinti antikinius daiktus?

El. paštas Spausdinti PDF
Kaip valyti ir atnaujinti antikinius daiktus?Seni antikiniai baldai - prabanga ir subtilumas, aristokratiškumas ir elegancija. Kiekvienas iš mūsų bent kartą į savo būstą tikrai norėjo įnešti šio nuostabaus patalpų dekoravimo stiliaus dvelksmą! Jeigu anksčiau šis klasikinis stilius buvo sutinkamas tiktai aristokratų rezidencijose ir turtingų žmonių namuose, visuomeniniuose interjeruos ir valstybiniuose objektuose, tai šiuo metu klasikinės istorinės vertybės prieinamos kiekvienam. Ir visai nebūtinai tai turi būti labai brangūs baldai, perkami išskirtinėse ar antikvarinių baldų parduotuvėse, kur ne visiems prieinamos kainos! Daugumai iš mūsų senoviniai baldai likę kaip palikimas iš protėvių, bet tiktai retas iš mūsų supranta, kad šiuos senus ir vizualiai nekaip atrodančius nenaudojamus baldus galima atnaujinti, ir jie taps labai vertinga interjero dalimi.

Senoviniai baldai tiks visur: ir angliško stiliaus svetainėse, kur susirinkus kartu visai šeimai galima neskubant gurkšnoti arbatą, ir prašmatniuose verslininkų kabinetuose, kur verslo partneriai gali mėgautis nuostabiais Kubos cigarais, ir gyvenamose patalpose, kuriose kaip pagrindinis patalpos akcentas yra židinys ir/ arba prabangus veidrodis paauksuotuose rėmuose, ir miegamajame, kurį puošia nesuskaičiuojami metrai prašmatnių audinių ir baldakimas virš lovos.

Visai nesvarbu - norite tokiame klasikiniame stiliuje įrengti visą namą ar tiktai atskiras patalpas, gerai suplanuotas ir apgalvotas sprendimas visada atrodys subtilus ir romantiškas. Labai rūpestingai reikia pasirinkti baldus!

Jeigu negalite sau leisti nusipirkti naujų baldų, geras sprendimas - įsigykite atvežtų iš Europos naudotų baldų. Ir antikvariatuose galima rasti labai įdomių ir vertingų daiktų. Tiesa, daugeliui senovinių daiktų kainos gali būti neadekvačiai aukštos, nors kiti tokius daiktus išmeta ir laiko visai beverčius.

Nepriklausomai nuo to, kokiu būdu šie antikiniai daiktai pateko į jūsų namus – gavote palikimą ar pirkote,- prisiminkite, kad bet kuriuo atveju jiems reikalinga rūpestinga priežiūra! Jeigu norite, kad baldai tarnautų ilgai (ar norite juos naudoti savo interjere, ar parduoti) sužinokite, kokias klaidas dažniausiai daro žmonės ir sugadina antikines vertybes. Šiai antikinių daiktų kategorijai priskiriami ne tiktai baldai, bet ir kiti antikiniai daiktai, pavyzdžiui, indai, vazos, laikrodžiai ir kiti aksesuarai.

Mums, aišku, atrodo, kad rūpestingas valymas padarys mūsų daiktą vertingesnį ir patrauklesnį, tačiau ne visada taip yra. Nuvalius apnašas nuo labai seno ir ypatingo šviestuvo, galima iš karto sumažinti jo vertę, o saugiai nuplovę krištolo indus jų tikrai nesugadinsite ir jų vertė nepakis! Seni ir antikiniai daiktai todėl ir yra vertingi, kad savyje saugo praeities istorinius faktus. Kuo senesnė istorija, tuo aukštesnė daikto vertė! Prieš pradedant valyti antikinius daiktus, reikėtų išsiaiškinti, kokiomis valymo priemonėmis juos galima ir geriausia valyti, nes netinkamas valymas gali labai sumenkinti daikto vertę!

Šiuolaikinės valymo priemonės - buitinė chemija - gali padaryti didelę žalą, pavyzdžiui, ne tiktai nuvalyti dažus, bet sugadinti ir paviršių. Jeigu ko nors nežinote, reikėtų paklausti eksperto patarimo!
Ar baldus visada reikia atnaujinti iš pagrindų? Tikrai ne! Dauguma žmonių senus baldus nušlifuoja, perdažo, vienu žodžiu „perdaro“ iš pagrindų – taip sukuria naują baldą. Tokio baldo nebegalima laikyti antikvariatu. Baldų restauracija gali ne tiktai sumažinti jų pradinę ir istorinę vertę, bet padaryti juos jau visai kitais baldais. Prieš atlikdami pakeitimus, įsitikinkite, ar baldas kartais nėra klasikinis meistro darbas.

Dažniausiai užtenka elementaraus valymo ir priežiūros. Žinoma, jeigu daiktas neturi ypatingos istorinės ir materialinės vertės, tai galima jį keisti ir atnaujinti savo nuožiūra. Dažniausiai baldai restauruojami ir atnaujinami pagal atitinkamą konkretų interjerą ir jo reikalavimus. Tokiu būdu gimsta naujas meno kūrinys.

Restauracija - tai procesas, kuris garantuoja, kad kito tokio daikto nerasite nė vienuose kituose namuose. Dažniausiai atnaujinami šie baldai : spintos, kurių paprastai visiškai atnaujinamas tiktai vidus - senos lentynos pakeičiamos naujomis, skrynios, kėdės, krėslai foteliai ir minkšti baldai, kuriems pakeičiami apmušalai, vata ar kita minkšta dalis, atnaujinamos medinės konstrukcijos. Jeigu baldai labai seni ir sugadinti, tai kokia nors viena detalė pakeičiama kita.

Pavyzdžiui, spintai pakeičiamos durys ar šonai, stalui uždedamas kitas paviršius (daugelyje smuklių ir kavinių galima pamatyti, kaip senos SINGER siuvimo mašinos naudojamos kaip pagrindas, ant kurio uždedamas stiklo arba medžio paviršius; taip gaunami labai įdomūs stalai). Paplitęs ir senais daiktais papuoštas interjeras, mūryti skliautai, girnų akmenys, įvairūs senoviniai aksesuarai. Kartais kyla klausimas - atnaujinti ar visiškai pakeisti daiktus? Pasirinksime, žinoma, kiekvienas individualiai! Tačiau norint atlikti radikalius ir rimtus pakeitimus, visų pirma reikėtų pasikonsultuoti su specialistu.

Kas atsitinka audiniams ir popieriui, kai jie ilgai būna saulės spinduliuose? Jie išbąla! Geriausiai tai galima pastebėti remonto metu, kai nuo sienos atitraukiame spintą ar kitą didelį baldą. Galima pastebėti, kad spalvų tonai skiriasi. Popierius, taip pat ir nuotraukos, pagelsta ir sutrūkinėja, ryškios audinių spalvos išbąla. Ir plastmasiniai daiktai praranda savo išvaizdą, jeigu ilgai būna saulės spinduliuos- pasidaro tokie, kurių nebenorime turėti savo interjere, tuo labiau palikti vaikams ar anūkams. Todėl reikėtų pasistengti, kad vertingų daiktų kolekcijos būtų apsaugotos nuo tiesioginių saulės spindulių.

Antikinių ir antikvarinių daiktų restauracija, norint atkurti identišką istorinę išvaizdą, gali atrodyti gera idėja. Bet senolių palikimo baldai ir mūsų patirtis - dažnai nesuderinami dalykai! Čia reikalingos kito lygio žinios ir žinančio eksperto patarimas, kuris gali labai padėti! Jeigu atnaujinant baldą užtenka jį nulakuoti, galite ir patys tai padaryti, bet jeigu reikalingas rimtesnis darbas - tai geriau jį patikėti profesionalams. Tokiu būdu išsaugosite baldo išvaizdą ir vertę.

Jeigu turite galimybę sukurti savo būste į muziejų panašią aplinką, tai būtų geriausia vieta eksponuoti antikinių daiktų kolekcijas. Tai įmanoma gana retai, todėl reikėtų stengtis išnaudoti visas galimybes, kad galėtume išsaugoti vertingus daiktus ir galėtume juos perduoti kitoms kartoms. Pasistenkite vertingų daiktų nelaikyti drėgnose ir šlapiose patalpose, pvz., rūsiuose, sausose ir šiltose patalpose, pvz., pastogėse ir pastogių kambariuose. Laikykite vertingus daiktus ten, kur sąlygos jiems tinkamos, kur jums patogu ir kur jie reikalingi.

 

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Kokią stogo dangą naudojate ?

Šiferis
(0)
Bituminiai lakštai
(0)
Keraminės čerpės
(0)
Plieninė stogo danga
(0)
Stiklo plastiko stogų danga
(0)
1 balsai paliko